O parafii

001Strona poświęcona jest parafii, która szczyci się niezwykłym skarbem – Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widać tu ślady matczynej troski, gdy stąpamy po ścieżkach historii i teraźniejszości. Świadczą o tym również rozsiane po okolicach pięknego ustronia kapliczki ku czci Maryi. Sam obraz jaśliskiego sanktuarium jest sygnowany i datowany. Z podpisu umieszczonego u dołu obrazu wynikałoby, że jest on dziełem malarskim pędzla Piotra Rafaela Burnathowicza, malarza z Brzozowa, powstałym w 1634 roku. Jednak z 1602 roku znajdujemy protokół powizytacyjny, który wyraźnie wspomina, że obraz Matki Bożej znajduje się już w tym czasie w nastawie wielkiego ołtarza, a dokładna analiza sygnatury umieszczonej u dołu obrazu wskazuje na to, że pewne wyrazy pochodzą z renowacji ze znacznie późniejszego okresu. Pozostały jednak pewne szczegóły, które pozwalają stwierdzić, że obraz mógł zostać namalowany najpóźniej w XV wieku.Ten uroczy zakątek przywołuje także postać św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, który, jak obliczono, spedził tu trzy lata, założył w tym miejscu ochronkę i sprowadził Siostry Sercanki. Na tym terenie odnajdujemy również ślady obecności Sługi Bożego Jana Pawła II, który pięćdziesiąt lat temu nawiedził to miejsce, a w 1997 roku nałożył korony Tej, którą nazwał „Gaździną Gór i Pogórza”. Raz w roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, gromadzi się tutaj kilka tysięcy czcicieli Królowej Nieba i Ziemi nie tylko z Polski, także ze Słowacji i Węgier. Wszyscy widzą w Niej swoją Matkę.

W każdą sobotę, w Sanktuarium Matki Bożej w Jaśliskach, o godzinie 8:00 odprawiana jest msza wotywna ku czci Matki Bożej połączona z Nieustanną Nowenną. Na naszą modlitwę czeka tutaj Matka z odsłoniętym uchem. Wielu zostało wysłuchanych, stąd podziękowania, inni przy Niej nauczyli się słuchać i odeszli z umocnioną wiarą. Nikt, kto szczerze zaufał, nie odszedł zawiedziony. Matka Słuchająca zaprasza Ciebie przed Swoje Oblicze.