Ważne informacje na temat chrztu świętego
Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem – bez niego nie można przyjąć innych sakramentów, jest bramą do życia i Królestwa Bożego. Chrzest dziecka jest wyrazem wiary rodziców i chrzestnych. Pełna przynależność do Chrystusa i Jego Kościoła dokonuje się przez chrzest, bierzmowanie i udział w Eucharystii. Chrzest więc jest tylko początkiem wiary i życia zgodnego z przyjętą wiarą. Rozwijanie tej wiary jest zadaniem rodziców, chrzestnych i samego dorastającego ochrzczonego.
Dokumenty potrzebne do chrztu:
- Akt urodzenia dziecka,
- Chrzestni – zaświadczenie z własnej parafii o braku przeszkód do pełnienia tej roli.
- Chrzestnymi nie mogą być osoby związane związkami cywilnymi, żyjące w związkach niesakramentalnych, zamieszkujące „razem”, nie praktykujące życia zgodnego z wiarą.
- Przynajmniej jedno z rodziców powinno faktycznie mieszkać na terenie naszej parafii.
- Chrzestni:
- Rodzicami chrzestnymi mogą być tylko wierzący i praktykujący katolicy po ukończeniu 16 roku życia, którzy przyjęli sakrament bierzmowania lub małżonkowie po ślubie kościelnym.
- Rodzice chrzestni pochodzący z innej parafii przedstawiają od swojego ks. Proboszcza, (z faktycznego miejsca zamieszkania, a nie meldunkowego)i zaświadczenie że mogą dostąpić godności chrzestnych.
- Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby: niewierzące, z innej wiary, niepraktykujące, pozostające w cywilnych związkach małżeńskich, uczniowie objęci obowiązkiem katechezy, którzy w niej nie uczestniczą.
- Rodzice i chrzestni obowiązkowo, a w miarę możności także pozostali członkowie rodziny winni przyjąć sakrament pokuty i uczestniczyć w obrzędzie Chrztu Świętego.
- Rodzice i chrzestni powinni uczestniczyć w nauce przed chrzcielnej w czasie wyznaczonym przez kapłana.