Jubileusz 60 – lecia kapłaństwa ks. Stanisława Marczaka /20.06.2021/

W niedzielę 20 czerwca w naszej wspólnocie parafialnej dziękowaliśmy Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi za 60 lat kapłaństwa ks. prof. Stanisława Marczaka – rodaka jasliskiego i kapaelana sióstr Sercanek.

Krótka historia życia ks. Stanisława i życzenia Rady Parafialnej i całej parafii.

„Opatrzność Boża pozwoliła Księdzu Profesorowi doczekać niezwykłej rocznicy – sześćdziesięciolecia święceń kapłańskich i gorliwej posługi Kościołowi świętemu” .

Sakrament kapłaństwa ksiądz Stanisław otrzymał w 1961 r. przez posługę ówczesnego biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. W trakcie pełnienia posługi Kapłańskiej zdobywa  staranne wykształcenie teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone uzyskaniem stopnia doktora, Po ukończeniu studiów podjął posługę katechety młodzieży między innymi uczęszczającej do szkół średnich. Przez to został też ,,przypisany” do Kościółka św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle, gdzie sprawował posługę liturgiczną.                                                                                  Ks. Stanisław Marczak daje się poznać wszystkim jako kapłan mężny, który potrafi odważnie zabierać głos w obronie Bożego prawa i  uczyć  miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny,
Dlatego też, kiedy w 1980 r. rodziła się „Solidarność” został zaproszony aby towarzyszył duszpastersko tym, którzy podjęli dzieło wyzwalania Narodu i odnowy Ojczyzny. Jego wspaniałe nabożeństwa i homilie nie tylko przypominają Ewangelię Bożą, ale także dodają otuchy i krzepią serca wiernych. Uwidocznia się to zwłaszcza podczas  przeżywania  wydarzeń  kościelnych takich jak: zamach na Jana Pawła II     i śmierć Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego  w 1981 r. oraz historycznych związanych z dziejami Jaślisk, konstytucją trzeciego maja czy z drugą wojną światową.

W czasie mrocznego stanu wojennego ks. Stanisław Marczak, celebrował  msze św.za Ojczyznę, każdego trzynastego dnia miesiąca.  Działał w duszpasterstwie młodzieżowym,  Klubie Inteligencji Katolickiej oraz duszpasterstwie ludzi pracy. Dzięki temu kwitnie  życie patriotyczne. Dlatego, parafrazując słowa św. Jana Pawła II, można stwierdzić, że w kościele zawsze byliśmy wolni. Wielka w tym zasługa ks. Marczaka. Bez jego wsparcia wiele inicjatyw nie zostałoby przeprowadzonych.

Po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności i wolności przyszły nowe wyzwania. W 1992 r. powstała nowa diecezja rzeszowska. Ks. Marczak został poproszony przez biskupa rzeszowskiego aby podjął wykłady z etyki i teologii moralne w nowo utworzonym  Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie.      W takich okolicznościach opuścił on Jasło i przeniósł się do Rzeszowa, gdzie najpierw zamieszkał w parafii pw. św. Judy Tadeusza, a następnie został proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Załężu (obecnie Rzeszów).                                                                                                      Jest to okres pełny zmagań o godny kształt życia ludzkiego w suwerennej Ojczyźnie. Po zakończeniu posługi ks. Marczak powrócił do rodzinnych Jaślisk, gdzie przebywa na emeryturze.  Jesteśmy  wdzięczni Bogu  za Człowieka i Kapłana, który na trwale wpisuje się w historię naszej Ziemi. Działalność księdza jest  doceniana przez wiele organizacji. Jednak najważniejszym odznaczeniem jest uhonorowanie  przez                       prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Powierzajmy osobę ks. Stanisława Marczaka Bożej Opatrzności. Niech jako kapłan, prorok i pasterz kontynuuje Boże dzieło. Bo jeszcze wiele cichego, kapłańskiego trudu potrzeba. Kapłan, Duszpasterz, Katecheta, Kapelan, Bóg, Honor, 0jczyzna, Prawda, Wolność i Solidarność  to słowa, które w pełni charakteryzują postać ks. dr. Stanisława Marczaka.
My  polecamy ks. Jubilata w naszych modlitwach, upraszając siłę, potrzebne łaski na dalsze lata posługi kapłańskiej. Z głębi duszy gratulujemy tego pięknego Jubileuszu. I tak, jak my obiecujemy pamiętać w modlitwie o Tobie, tak i Ciebie prosimy Drogi Księże – pamiętaj o nas.

Rada Parafialna wraz z Parafianami.