Jak święta Tekla stała się drugą patronka jaśliskiej parafii.
Obraz przedstawiający świętą Teklę, męczennicę z I wieku, która choć uniknęła męczeństwa, gotowa była je ponieść, towarzyszkę św. Pawła i pustelnicę, przed wiekami znajdował się na plebanii. Przedstawia Świętą jako piękną kobietę ze zwycięskim Krzyżem Chrystusa, dla którego wyrzekła się bogactwa i dzięki któremu nie spłonęła na stosie, nie pożarły ją lwy, pozostała wierna, czysta i nieugięta.
W 1771 roku ta drewniana plebania doszczętnie spłonęła wraz z całym archiwum parafialnym i wyposażeniem. Ocalał tylko ten piękny obraz. Świadczy o tym domalowana inskrypcja „Ten obraz bęndący na ścianie plebaniy po spaleniu oneyże nienaruszony w ogniu znaleziony został. R.P. 1771”. Przeniesiono obraz w godniejsze miejsce – do kościoła i umieszczono w lewym bocznym ołtarzu.
Od tego momentu rozpoczął się kult św. Tekli, dzięki czemu uczyniono ją drugą, po św. Katarzynie Aleksandryjskiej patronką parafii. Dziewczynkom często nadawano to imię na chrzcie świętym, zwracano się do niej o uwolnienie od wszelkiego złego duszy i ciała. Jednak najważniejszym świadectwem, że św. Tekla skutecznie wspierała parafię pozostaje fakt, że ten kościół ani późniejsze plebanie nigdy nie uległy pożarom, mimo, że ogień niszczył sąsiednie budynki. Święta Teklo, która wszystkim uciekającym się do Ciebie nieomylną pociechę i ratunek Boski upraszasz, módl się za nami i pomóż nam odkryć skarby ukryte w wierze.